rezvaniیک شهروند بهایی به نام عطاء الله رضوانی ساکن بندرعباس شنبه ۲ شهریور به قتل رسید. علت این قتل مشخص نیست و گزارشی از سرقت اموال آقای رضوانی هم منتشر نشده است. اما برخی از منابع مدافع حقوق بشر در ایران گزارش کرده اند که آقای رضوانی پیش تر بارها از سوی سازمان های امنیتی و دفتر امام جمعه بندرعباس تهدید شده بود.

این گزارش های می افزاید: “عطاء الله رضوانی شب شنبه مهمان دکتر ایرج میدانی بود. پلیس به خانواده وی گفته، هنگام بازگشت قاتلان در ماشین وی کمین کرده بودند و احتمالا وی را با اجبار و زور اسلحه به جاده راه آهن برده و در آنجا تیری از پشت به سر وی شلیک می‌کنند. ماشینهای گذری جسد را پیدا کرده و به نیروی انتظامی اطلاع می‌دهند. در حالی که هیچ سرقتی از داخل ماشین وی صورت نگرفته بود.”

با جستجوی ساده در اینترنت می تواند به سخنرانی های تهدید آمیز امام جمعه بندرعباس نسبت به شهروندان بهایی دست یافت. در یکی از این سخنرانی ها غلامعلی نعیم‌آبادی در نماز جمعه بندرعباس از حضور شهروندان بهایی ابراز نگرانی کرده و خواهان “هوشیاری آحاد مردم” نسبت به آنچه “حرکت انحرافی” خوانده، شده است. این نماینده رهبر جمهوری اسلامی در بندرعباس شهروندان بهایی را وابسته به یک “تشکیلات ضد اسلامی” خوانده است. خبرگزاری فارس می نویسد: “خطیب جمعه بندرعباس نسبت به عقاید و باروهای خرافی در کتب بهائیت هشدار داد و خواستار بیداری امت اسلامی در برابر این حرکات انحرافی شد.”

آیا این تهدید ها و سخنان تند، توجیه مناسبی برای برخورد خشونت آمیز با شهروندان بهایی از سوی تندروان اسلامی نیست؟

عطاءالله رضوانی در جریان انقلاب فرهنگی، از دانشگاه علم و صنعت اخراج شده بود. آقای رضوانی در بندرعباس به تجارت مشغول بود. او به همراه یکی از شهروندان مسلمان بندرعباسی، شرکتی برای فروش پمپ آب تاسیس کرده بود.

در اسفند سال ۱۳۹۱ سازمان آب و فاضلاب بندرعباس از پذیرش عطاء الله رضوانی در مناقصه های دولتی خودداری کرد و داد و ستد اقتصادی خود را با وی قطع کرد. گفته شده بود که این قطع همکاری، با درخواست اداره اطلاعات بندرعباس صورت گرفته بود.

آقای رضوانی، با تشکیل یک هیات سه نفره موسوم به خادمان جامعه بهایی، فعالیت های مدنی و خیریه انجام می داد. گفته شده است که حضور فعال او در حوزه مدنی سبب خوشنامی وی شده بود و این امر برای مسئولان استان به ویژه مسئولان مذهبی که دائم تلاش می کنند تصویری توام با بدنامی از شهروندان بهایی ترسیم کنند، ناگوار بود.

نزدیکان آقای رضوانی می گویند برخی وابستگان دفتر امام جمعه شهر، علاوه بر تهدید آقای رضوانی، از او و سایر شهروندان بهایی خواسته بودند که بندرعباس را ترک کنند.

خانواده آقای رضوانی در سال های اخیر با فشارها و محدودیت ها و بازداشت های مختلفی روبرو بوده اند. صهبا فنائیان، همسر آقای رضوانی سه سال و نیم در زندان های تهران و سمنان بازداشت بود و به تازگی آزاد شده است. انیسا رضوانی، خواهرزاده عطاءالله رضوانی نیز در سمنان دوران زندان خود را سپری می کند. سیامک ایقانی، همسر انیسا رضوانی نیز به تازگی پس از طی سه سال محکومیت زندان، آزاد شده است.

پیش از قتل عطاء الله رضوانی برخی دیگر از شهروندان بهایی با برخوردهای خشونت آمیز روبرو شده بودند. ایرج مهدی نژاد از بهائیان ساکن بندرعباس با ضربات چاقو به قتل رسیده بود. پس از سخنرانی توهین آمیز امام جمعه بندرعباس نسبت به شهروندان بهایی در سال ۱۳۸۷، چند نفر از اعضای وابسته به دفتر امام جمعه بندرعباس، با حمله به مطب دکتر میدانی، او را با چاقو مضروب کردند. به میعاد افشار، یک شهروند بهایی دیگر هم با قمه حمله شد.

سخنرانی های تند نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در بندرعباس علیه شهروندان بهایی عامل اصلی شدت گرفتن برخوردهای خشونت آمیز نسبت به بهاییان بوده است. ریشه های قتل عطاء الله رضوانی را نیز می توان در چنین سخنرانی هایی جستجو کرد. این سخنرانان نمایندگان رسمی رهبر جمهوری اسلامی هستند.

عطاء الله رضوانی در حالی به قتل رسیده است که علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی اخیرا در فتوایی اعلام کرده بود که بهاییان «محکوم به نجاست» هستند. آقای خامنه‌ای در فتواهای اخیر خود که خبرگزاری تسنیم آنها را منتشر کرده است، بهاییت را «فرقه ضاله مضله» می‌خواند که اکثریت شیعیان جامعه باید از آنها «پرهیز» کنند. این فتواها بهاییان را «محکوم به نجاست» می‌خواند و به مردم ایران هشدار می‌دهد که در صورت تماس با آنها باید «طهارت» بگیرند.

Tags