نشست مشترک بنیاد همزبان با ایران رویان
رویا ملکی
دغدغه حقوق بنیادین بشر ، قدمتی به بلندای تاریخ دارد این را می توان از منشور حقوق بشر کوروش کبیر بنشسته بر سر در سازمان ملل  تا هزاران قطعنامه و بیانیه دیگر جست .
اما اخبار حکایت از آن دارد طی دوران حکومت جمهوری اسلامی ایران مجمع عمومی سازمان ملل بجز یکی دو سال، تقریباً همه ساله قطعنامه‌ای در مورد نقض حقوق بشر بوسیله‌ حکومت جمهوری اسلامی صادر کرده است.

در آخرین قطعنامه ای که مجمع عمومی سازمان ملل متحد صادر کرد ، ایران در بسیاری از موارد از جمله  برخورد دولت با معترضان نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸)محکوم شد .
در این قطعنامه  آمده است که حکومت جمهوری اسلامی ایران به صورت سختگیرانه‌ای آزادی‌های مدنی از جمله آزادی سخنرانی، مطبوعات، تجمعات، انجمن‌ها و آزادی‌های شخصی را زیر پا میگذارد و در مسیر آزادی‌های مذهبی نیز مانع ایجاد کرده است.
این مهم سببی شده تا همواره فعالان حقوق بشر گرد هم آیند تا شاید نوش دارویی قبل از مرگ سهراب برای حقوق بشر در کشوری که از پیشروان در این بحث جهانی است بیابیند .
نشست بررسی حقوق بشر درایران امروز نیز یکی از این گرد همایی ها بود که نهم فوریه  از سوی بنیاد فرهنگی همزبان در حومه واشنگتن دی سی بر پا شد .
این نشست دکتر آرام حسامی استاد علوم سیاسی ، دکتر الیس اورباخ از سازمان عفو بین الملل و دکتر رویا برومند از بنیاگزاران بنیاد عبدالرحمان برومند را به عنوان سخنران داشت و توسط لیلا میلانی  از بنیانگزاران ان جی اوی ایران رویان گردانده شد .

در این نشست دکتر آرام حسامی با طرح ابعاد فلسفی حقوق بشر گفت : حقوق بشر معیار نخستین و اصلی برای تنظیم رابطه اجتماعی انسان ها و ملت ها با یکدیگر در جهان است.
وی از ذات برابری خواهی جوامع صحبت به میان آورد و به دنبال اثبات آن بود که چگونه می توان یک تفکر برابری خواهی  را به راه کار های عملی در زندگی تبدیل کرد؟
وی با این سوال ادامه داد:به راستی اعلامه جهانی حقوق بشر چه حمایت های مادی و معنوی از معترضین ایران تونس و مصر خواهد داشت ؟
حسامی همچنین به گونه ای دیگر این سوال ها را در خصوص مفاهیم عدالت و جامعه مدنی تکرار کرد و بر آن شد تا به پاسخ آن بپردازد.
وی در پی آن شد تا پاسخ این سوال ها را در دو دوره پیاپی تفکر و اندیشه ورزی بشر ، مدرنیته و پست مدرنیسم و با توجه به قالب های مفهمومی این دو دوره تفسیر کند .
این استاد علوم سیاسی با اشاره به پست مدرنیسم گفت :حقوق بشر ، عدالت ، آزادی را با توجه به ارزش های بومی می توان باز تولید کرد .چرا که در این زمان حقوق بشر به گونه های مختلفی تعریف می شود و نمی توان به یک حقوق بشر و اعلامیه جهانی حقوق بشر پایبند بود .
وی افزود همه مواردی که در اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده است مواردی هستند که از انسان جدایی ناپذیرند ولی دولت ها به گونه های مختلف آن را نقض می کنند و بر آن پایبند نیستند .
همچنین دکتر رویا برومند دیگر سخنران این نشست با اشاره به این که بعد از انقلاب ۱۹۸۰ ایرانیان مقیم خارج نقش خوبی برای ایران بازی نکرده اند گفت : برای کمک به ایران و بهبود نقض حقوق بشر در ایران نیاز به درک دامنه خشونت در ایران داریم .
وی ادامه داد:روند قضایی و مجازات اعدام ها  همگی بیانگر آن است که خشونت در ایران به امری طبیعی تبدیل شده  است .
برومند تاکید کرد : بررسی احکام سنگین قضایی و حکم اعدام و اجرای آن در زمان های کوتاه  دریچه ای بر این است تا عمق فاجعه خشونت درایران مشخص تر شود .
بیانگذار بنیاد برومند در بخش دیگری از سخنانش به اشاره به آمار ها ی ناقض حقوق بشر در ایران پرداخت و گفت : تنها در ژانویه ۲۰۱۱ بیش از ۱۰۰ نفر به جرم های مختلف مرتبط با مواد مخدر در ایران اعدام شدند .
این فعال حقوق بشر ادامه داد :و این بیانگر آن است که ایران بالاترین میزان آمار اعدام را در جهان به خود اختصاص داده است .
وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش در نشست حقوق بشر در ایران به توضیح حقوق دادرسی پرداخت و گفت : در ایران مردم دستگیر و بدون داشتن حقوق اولیه دادرسی مجبور به اعتراف می شوند .
برومندبا اشاره با این که متاسفانه بین سال های ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹  پانزده هزار و هشتصد و شصت و نه هزار نفر به جرم مواد مخدر اعدام شدند ادامه داد :اما متاسفانه روند رو به رشد مجرمان مواد مخدر نشان داد که این نوع احکام و مجازات ها از افزایش استفاده از مواد مخدر در ایران نکاسته است .
وی با اعلام این که  تنها در سال ۱۹۷۹ پنجاه درصد از زندانیان ایران را مجرمان مواد مخدر شامل بودند این را دلیلی بر این آمار دانست .
برومند تاکید کرد :روند اعدام ها در خصوص مواد مخدر از اوایل انقلاب وجود داشته اما از آن جا که از نگاه عمومی این افراد مرتکب جرم شده بودند ، خبر اعدام آنها پوشش داده نمی شد در نتیجه به گوش دنیا نمی رسید غافل از این که این افراد متهم می توانند باشند ولی حقوق آنها در داشتن دادگاه صالحه و دادرسی منصفانه نباید پایمال شود .و حکم اعدام آنها نباید به سرعت اجرا شود .
وی با بیان اینکه ورودی زندان های ایران سالانه بیش از ۷۹۰ هزار نفر است اظهار داشت :بی توجه فعالان حقوق بشر به آن گروه مجرمان مواد مخدر و بی توجهی به روند دادرسی و اجرای احکام آنها سبب شد که دولت بتواند در خصوص زندانیان سیاسی نیز همین روند را در پی بگیرد و با صدور احکام سنگین همچون حکم حبس های طولانی مدت و اعدام  بدون توجه به مباحث حقوق بشر و دید جامعه جهانی  همچون گذشته عمل کند .
همچنین  الیس اورباخ از سازمان عفو بین الملل با تاکید بر این که در حال حاضر حاد ترین حقوق نقض شده در ایران در خصوص اعدام ها است به عنوان دیگر سخنران این نشست گفت :این سازمان رفتار های ایران را در خصوص نقض حقوق بشر محکوم می کند .
بنا به آمار ها در سال ۲۰۱۰ بیش از ۵۴ درصد کل اعدام ها ی دنیا در ایران اتفاق افتاده است .
وی با اشاره به این که ایران به عنوان یکی از کشور های عضو ملزم به رعایت مفاد اعلامیه حقوق بشر است گفت:دنیا چیزی را به ایران تحمیل نمی کند و این مردم ایران خواهان برقراری ابعاد مختلف حقوقشان هستند.
اورباخ از جهان شمول بودن حقوق بشر صحبت کرد و افزود : در حالی که دولت ایران مدعی است که رفتار ها ،بیانیه ها و قطعنامه  های سازمان های بین المللی برای آنها هیچ اهمیتی ندارد ولی رفتار  مسئولان ایران بیانگر این است که آنها در پی توضیح دادن در خصوص این مباحث مختلف هستند .
وی حضور احمدی نژاد و لاریجانی به عنوان سران دو قوه مجریه و قضاییه را در سازمان ملل و توضیح مسائل گوناگون از سوی آنها را دلیلی بر این اهمیت دانست و تاکید کرد : راه اندازی تلویزون پرس تی وی یکی از مواردی است که دولت ایران در صدد آن است تا اتهامات وارده از سوی دنیا و سازمان های بین المللی را در آن به گونه ای توضیح دهد .
این فعال حقوق بشر همچنین با ابراز امیدواری از این که عفو سازمان ملل مطمئن است که فعالیت هایی که برای ایران انجام میشود به نتیجه می رسد گفت :این سازمان همه موارد نقض حقوق بشر را در ایران مستند و ثبت می کند .
وی در بخش دیگری از سخنان خود به چگونگی اطلاع رسانی موارد نقض حقوق بشر در ایران  پرداخت و افزود : سازمان عفو بین الملل با بررسی و آماده کردن پرونده ها حقوقی افرادی همچون سکینه آشتیانی زن محکوم به سنگسار ، مجید توکلی دانشجوی زندانی ، گروه یاران از رهبران دین بهائیت در زندان  و مواردی از این قبیل اخبار نقض حقوق بشر در ایران را به گو ش دنیا می رساند .
این نشست دو ساعته به پرسش و پاسخ از سوی حضار به کار خود پایان داد .